piątek, 16 stycznia 2015

Głos wolnej Polski- Radio Wolna Europa

3 maja 1952 Rozgłośnia Polska RWE rozpoczęła nadawanie z Monachium. W Europie trwał zimnowojenny podział na dwa bloki. W 1953 umarł Stalin, w Polsce uwięziono Prymasa Wyszyńskiego, na Zachód zbiegł Józef Światło - podpułkownik bezpieki. Jego rewelacje na falach RWE wstrząsnęły aparatem władzy. Wolna Europa zaangażowała się w obronę Polaków w ZSRR. Tajny referat Chruszczowa na XX zjeździe sowieckiej kompartii w 1956 wywołał polityczną "odwilż", a wypadki w Poznaniu i Październik ‘56 spowodowały polityczne przesilenie i objęcie rządów przez Gomułkę.

Inauguracja nadawania Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
- Monachium, 3 maja 1952 r.
Od lewej: Lala Markowska, Wacław Radulski, Teresa Nowakowska, Jan Nowak-Jeziorański, Tadeusz Nowakowski, Zbigniew Krukowski, Janina Katelbach, Jan Markowski





Słów kilka o Radiu Wolna Europa w Leksykonie PRL

Na portalu Polskiego Radia udostępnione zostały zdigitalizowane archiwalne nagrania audycji Rozgłośni Polskiej RWE. Stało się to możliwe dzięki wspólnemu projektowi Polskiego Radia i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Audycje Radia Wolna Europa

Nagrań audycji RWE posłuchać można w serwisie Polskiego Radia nazwanym "Radia Wolności". Poza tym są tam audycje polskich redakcji BBC i Radio France Internationale. Uroczysta inauguracja serwisu nastąpiła 13 stycznia 2011 r. Tego dnia odbyła się też w głównej siedzibie Polskiego Radia w Al. Niepodległości w Warszawie okolicznościowa konferencja z udziałem byłych pracowników tych rozgłośni.
NAC przechowuje kopie ponad 1 600 godzin nagrań polskiej redakcji RWE z lat 1952-1994. Nagrania te zapisane na taśmach magnetycznych a także maszynopisy audycji polskiej rozgłośni zostały sprezentowane przez RWE Archiwom Państwowym w 1996 r. Będą one nadal dostępne do celów badawczych w Zbiorze Nagrań Dźwiękowych NAC w Warszawie.

Oryginały zachowanych (niestety z lukami) nagrań audycji wszystkich narodowych rozgłośni Radia Wolna Europa i Radia Swoboda (łącznie ok. 80 000 szpul) znajdują się w Hoover Institution w Stanford w USA. Digitalizacja i udostępnienie online streamów audycji przez Polskie Radio to kolejny etap w udostępnianiu dorobku RWE.


Z jednostki sygn. 3/36/0/1/1
Skrypty audycji z dnia 05.10.1963
Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło online zachowane teksty audycji Rozgłośni Polskiej RWE. Są one dostępne na portalu "szukajwarchiwach". link
Udostępnianie online jest możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu 10 grudnia 2012 r. w Warszawie przez wiceprezesa RFE/RL Elizabeth Portale a dyrektorem Narodowego Archiwum Cyfrowego Wojciechem Woźniakiem. W myśl porozumienia RFE/RL, które ma copy rights do archiwów pozostałych po RWE udzieliło zgody na publikację skryptów online. W zamian NAC przekazało kopie zdigitalizowanych skryptów do Hoover Institution gdzie znajduje się RFE/RL Broadcast Collection, czyli główne archiwum dokumentów Radia Wolna Europa i Radia Swoboda.

Digitalizacja objęła wszystkie zachowane skrypty i mikrofilmy audycji Rozgłośni Polskiej RWE z lat 1952-1994. Do tej pory zeskanowano nieco ponad 200 tysięcy stron skryptów audycji z lat 1963-1994, tj. ok. 1/6 zbioru.


Źródła:
http://www.wolnaeuropa.pl/index.php?id=147

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz